Ağrı'nın sevilen ismi Prof. Dr. Karabulut, Iğdır Üniversitesi rektör adaylığını açıkladı

Haber
22 Şubat 2021 - Pazartesi 13:28
 
Ağrı'nın sevilen ismi Prof. Dr. Karabulut, Iğdır Üniversitesi rektör adaylığını açıkladı
Iğdır Üniversitesi Rektörlük başvurularının ilana çıkmasının ardından rektörlük müracaatları yapılmaya başlandı.
AĞRI HABER Haberi
Ağrı'nın sevilen ismi Prof. Dr. Karabulut, Iğdır Üniversitesi rektör adaylığını açıkladı

Iğdır Üniversitesi Rektörlük başvurularının ilana çıkmasının ardından rektörlük müracaatları yapılmaya başlandı.

 

 

 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Dekanlık görevini geçmiş dönemde yaptığı sırada gerçekleştirmişolduğu çalışmalar ve Ağrı'nın ekonomik, kültürel ve turizm alanında gerçekleştirmiş olduğu başarılı işlerle kentte sevilen isim haline gelmişti.

 

 

 

Ağrı iline komşu kent olan memleketi Iğdır'a rektörlük başvurusunda bulunan Prof. Dr. Kerem Karabulut adaylar arasında en güçlü isim olarak göze çarpıyor.

 

 

 

Ağrı Dağının Ekonomik Değeri adlı çalışması da ulusal anlamda başarılı bulunmuştu.

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Kerem Karabulut’un biyografisi:

 

 

 

Iğdır/Tuzluca doğumlu olan Prof. Dr. Kerem KARABULUT, İlk ve orta öğretimini Tuzluca’da tamamladıktan sonra 1987 yılında kazandığı Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Aynı yıl başladığı yüksek lisans eğitimini “Erzurum İlinde Sağlık Sektörünün Ekonomik Analizi” tezi ile 1994 yılında, doktora eğitimini ise “Türkiye’de Sağlık Sektörü: Sağlık Harcamaları Üzerine Bir Uygulama” adlı teziyle 1998 yılında tamamladı. 1999 yılında yardımcı Doçent, 2006 yılında Doçent ve 2011 yılında ise Profesör oldu.

 

 

 

Çalışmaları, Türkiye Ekonomisi, Makro Ekonomi, Sağlık Ekonomisi ve Iğdır ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınma sorunları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Örneğin, bölge ile ilgili olarak “Doğuda Yakalanan Kalkınma Fırsatı: Ticaret” ve “Türkiye- Ermenistan Sınır Kapıları Sorunsalı: Ekonomik Analiz”, Ağrı İlinin Sosyo-Ekonomik Profili, “Tuzluca: Sosyo-Ekonomik Profil Araştırması” adlı kitapları yayımlanmıştır. Bu eserlerle birlikte yayınlanmış tek ve ortak yazarlı 13 kitabı ve 200 civarında makale ve bildirileri bulunmaktadır. Makale ve bildirilerinin yarıya yakını Iğdır ve bölge ile ilgilidir. “Iğdır ve İlçelerinin Sosyo-Ekonomik Kalkınmalarının Analizi”, “Ağrı Dağının Ekonomik Değeri”, “Iğdır İlindeki Göçün Analizi”, “Iğdır İlindeki Gelir Dağılımı ve Göç”, “Türkiye-Nahcivan Sosyo-Ekonomik İlişkilerinin Analizi”, “Kars İlinin Kalkınma Stratejisi Nasıl Olmalıdır?” gibi çalışmaları bunlardan bazılarıdır.

 

 

 

Çok sayıda bilimsel projede de görev yapan Prof. Dr. Kerem Karabulut’un Değişik STK’larda üyelik, yöneticilik ve başkanlık görevleri de bulunmaktadır. Örneğin, 2006-2012 yılları arasında “Kars-Ardahan- Iğdır Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

 

 

 

Çok sayıda dergi, sempozyum ve kongrelerde hakemlik, bilim kurulu ve düzenleme kurulu üyeliklerinin yanın da Üniversiteler de değişik farklı idari görevlerde yapmıştır. Bunların başlıcaları; Dekanlık, Dekan Yardımcılığı, Senato üyeliği, Eğitim komisyonu Üyeliği, Üniversite-Sanayi İşbirliği Geliştirme Merkezi (ÜSİGEM) Yönetim Kurulu Üyeliği, Kalite Koordinatörlüğü, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyelik ve Başkanlıkları, Anabilim Dalı Başkanlığı, Dergi Editörlüğü gibi görevlerdir.

 

 

 

İktisadi ve sosyal konularda radyo ve televizyon konuşmaları ve çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı da yapmaktadır.

 

 

 

Prof. Dr. Kerem Karabulut 2012-2013 döneminde Hindistan’ın Orissa Eyaletinin başkenti Bhubanesvar’da bulunan Kalinga Institute of Industrial Technology (KIIT) üniversitesinde de bulunmuştur. İngilizce bilen hocamız evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağrı'nın, sevilen, ismi, Prof., Dr., Karabulut,, Iğdır, Üniversitesi, rektör, adaylığını, açıkladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ağrı'nın sevilen ismi Prof. Dr. Karabulut, Iğdır Üniversitesi rektör adaylığını açıkladı
Yorumlar
Haber Yazılımı