• Haberler
  • Ağrı
  • Ağrı Dağı'nda 4200 rakımda çöp toplama etkinliği

Ağrı Dağı'nda 4200 rakımda çöp toplama etkinliği

Ağrı Dağı'nda 4200 rakımda çöp toplama etkinliği düzenliyor. Etkinlik, 26-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Ağrı Dağı'nda 4200 rakımda çöp toplama etkinliği
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Doğubayazıt Nuh'un Gemisi Arama Kurtarma Derneği (DNAK), Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nda 4200 rakımda çöp toplama etkinliği düzenliyor. Etkinlik, 26-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Doğubayazıt Nuh'un Gemisi Arama Kurtarma Derneği (DNAK) Başkanı Ahmet Ertuğrul, yaptığı açıklamada, Ağrı Dağı'nın her yıl binlerce dağcı tarafından ziyaret edildiğini, ancak bazı dağcıların çevre bilinci olmadan dağda çöp bıraktığını söyledi. Ertuğrul, 'Ağrı Dağı, ülkemizin ve dünyanın en güzel dağlarından biridir. Ancak maalesef bu dağda çok fazla kirlilik var. Sigara paketi, poşet, yemek artıkları, pet şişeler ve konserve kutuları gibi çöpler dağın her yerine yayılmış durumda. Bu durum hem doğaya hem de dağcılara zarar veriyor. Biz de DNAK olarak bu soruna duyarsız kalamadık ve Ağrı Dağı'nda çöp toplama etkinliği düzenlemeye karar verdik' dedi.

Ertuğrul, etkinliğe ülkenin farklı şehirlerinden gelen doğaseverlerin de katılacağını belirterek, 'Etkinliğimiz 'Ağrı Dağı Yüksek İrtifa, Temiz Doğa Temiz Toplum' sloganıyla yapılacak. Amacımız hem Ağrı Dağı'nı temizlemek hem de çevre bilincini artırmak. Etkinlik kapsamında 4200 rakımda bulunan kamplarda ve çevresinde çöp toplayacağız. Çöpleri özel poşetlere koyarak aşağı indireceğiz. Bu şekilde hem dağı temizlemiş olacağız hem de diğer dağcılara örnek olacağız' diye konuştu.

Ertuğrul, etkinliğe katılmak isteyenlerin DNAK ile iletişime geçebileceğini sözlerine ekledi.

Bakmadan Geçme