• Haberler
  • Ağrı
  • Sayan bu projeyi çok istemişti.. Gözler Bakan Yerlikaya'nın gelişinde

Sayan bu projeyi çok istemişti.. Gözler Bakan Yerlikaya'nın gelişinde

Gazeteci Taner Söylemez, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın Ağrı ziyareti öncesinde çok önemli bir talepte bulundu.

Sayan bu projeyi çok istemişti.. Gözler Bakan Yerlikaya'nın gelişinde
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Gazeteci Taner Söylemez'in kaleme aldığı yazıda, dönemin Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın bu projede çok mücadele ettiğini belirtirken müjdenin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan gelmesini beklediğini ifade etti. 

Söylemez; 'Ağrı Eski Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın kente kazandırdıkları arasında en kıymetli hamlelerden biridir; Horasan -Gürbulak Demir Yolu projesini kaptırmamak. Bu sebeple günü gelmişken misafirimiz olan Eski Valimize yeni Bakanımız olmasının yolunu açacak hamleyi beklediğimizi hatırlatmak istiyoruz.' dedi.

Bakan Yerlikaya'nın Ağrı'nın meslek hayatında istisna bir yeri olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı.

'Ağrı'da çok verimli geçirilmiş 2 yıllık hizmet sürenizin ardından muhteşem bir yükselişle bugün Türkiye Cumhuriyetinin en önemli koltuklarından birinde ülkeye hizmetinizi sürdürürken sizi buraya taşıyan en önemli basamak olarak kabul ettiğim Ağrı'ya bir vefa borcunuz olduğunu da düşünenlerdenim.

Tüm istatistiklere ve istihbaratlara sahip olduğunuz hepimizin malumu bu nedenle çok detaylandırmadan devam etmek isterim.
Sayın Bakanım; Bu vatan parçasının gelişmesine katkı sunacak herkesin yanında bayrak taşımayı şeref aleyhine tezahür edecek her eylemin karşısında kılıç sallamayı da namus borcu addederim.

Bu sebepledir ki; Devlet ricalinden bir çok ismin karşısında zaman zaman fikir beyan etmişliğimiz vardır ve bundan sonrada olacaktır.
Neyse lafı fazla uzatmadan niyetimizi beyan edelim.

Kuvvetle muhtemel 2021 yılının Haziran aylarında dönemin Ağrı Belediye Başkanı Sayın Savcı Sayan'ın bir paylaşımı üzerine ilk kez kendisi ile diyaloğa geçme ihtiyacı hissettim, zira Sayan'ın paylaşımı Ağrı'nın menfaatleri doğrultusunda gelişecek bir olayın, bir takım siyasi manevralar sonucunda bende başka bir ile kaydırılacağı yönünde bir intiba oluşturmuştu.

Herkesin kısır döngülerle eleştirdiği Başkan'ın Ağrı'nın menfaatleri yönünde adımına destek vermek vicdani bir meseleydi ve bunu kendisine sorup ondan dinlemeliydim ki tamda düşündüğüm gibi oldu.

2017 yılında Çin'den gelen tren yolunun Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlanması projesinde dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın gadrine uğramış olan Ağrı bu projenin siyasi erkin basiretsizliği nedeni ile Bakan'ın seçim bölgesi olan Kars'a kaptırmış ve Kars-Iğdır Dilucu-Nahcivan güzergahı belirlenerek sonrasında hayata geçirilmişti.

Dönemin  Milletvekili ve İl Başkanı Bakan görünce ceket ilikleyip Ağrı'nın iktidardan memnuniyetini ifade ederken biz itirazlarımız sonrası bakan korumaları tarafından havaalanı VIP girişinden uzaklaştırılmıştık.

Sayan'ın yıllar sonrası yaptığı paylaşım kaçırılan o fırsatı anımsatınca kendisi ile telefonda görüştük ve görüşmemizde ''Çin ve Afrika'ya yeni bir demir yolu güzergahının oluşturulacağı ,mevcut hatların deniz (Hazar Denizi)  üzerinden hayata geçirilmesinden kaynaklı rantabıl olmadığı kendisinin de görevi olmamasına rağmen Ağrı'nın menfaatlerini korumak adına konuya duyarlılık gösterdiğini ifade etmişti.Sayan görüşmemizde ''Bir gün telefonun çaldığını ve devlet demir yolları yetkilisinin acilen görüşmemiz lazım.Sizin hakkınız olan bizim de verimli hat en az maliyetle yapılabilecek hat olarak gördüğümüz hattın siyasilerin baskısıyla başka yere aktarılmak istendiğini beyan Ettiğini ifade ederek ivedilikle cumhurbaşkanlığı nezdinde bir girişimde bulunması gerektiği yönünde bir uyarıda bulunur.

Sayan bu görüşmenin ardından hemen Ağrı'da misafir ettiği yetkilielerin açıklaması sonrası bir twit paylaşımında bulunur. Sayan'ın bu paylaşımı etkisini gösterir ve ilgili isim twit'ini kaldırmak zorunda kalır.

Geldiğimiz noktada Sayan'ın girişimleri sonucunda durdurulan bu hakkın bugün Ağrımıza teslim zamanıdır.

Ve bizim şimdi  sizden istirhamımız dönemin Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın o gün durdurduğu ve Ağrı'dan geçmemesi durumunda maliyet bakımından Türkiye'nin aleyhine cereyan edecek olan yıllık yaklaşık 3 milyon ton yük ve buna paralel yolcu garantili demir yolu projesinin hakkedeni olarak Ağrı'ya kazandırılmasını sağlamanızdır.


Sayın Bakanım biz artık kendisine, bölgenin bakanı iftirasını atarak Ağrı'yı öteleyen bu şark kurnazı siyasilerin değil yaklaşık 33 yıllık mülki idare amiri, Ağrı eski Valisinin devlet adamlığı kimliği ile Ağrı'nın yeni bakanı olması ve hakkımızı kentimize teslim etmesini istirham ediyoruz.

Ağrımıza hoş geldiniz.'

Bakmadan Geçme